Polska nie odbiega tu od innych Państw, gdzie firmy takie jak Seagate, Western-Dygital (WD), Toshiba, Samsung, Kingston, OCZ, Goodram, HGST i wiele innych mniejszych lub większych korporacji sprzedają swoje dyski twarde. Wielu użytkowników nie ma jednak świadomości tego że żaden z tych producentów czy to tradycyjnych dysków twardych, czy dysków SSD nie oferuje bezpłatnych usług odzyskiwania danych nawet na gwarancji. Nie istnieje coś takiego jak autoryzowany serwis dysków, ponieważ dysków twardych nie da się skutecznie naprawić – skutecznie czyli tak aby użytkownik mógł z niego dalej korzystać. Jedyna możliwość to naprawa, a właściwie uruchomcie pod kątem odzyskania danych. Co więcej chyba tylko Seagate jako jedyna firma na świecie, również w Polsce oferuje tego typu usługi odpłatnie lub po wykupieniu wcześniej ubezpieczenia. Wszystkie inne firmy odsyłają klientów do drogich, międzynarodowych korporacji lub w większości przypadków godzą się na przekazanie nośnika do laboratorium takiego jak nasze w celu odzyskania danych bez utraty gwarancji.
Czemu tak jest. Nie wiemy czemu taka jest polityka firm produkujących dyski i dyski SSD, ale Polska nie jest w tym względzie odosobniona a podobna sytuacja jest na całym świecie.
Ilość produkowanych dysków oraz spadek ich cen sprawił, że spadła tez jakość i trwałość tych nośników. To przekłada się więc na ilość awarii dysków twardych i dysków SSD zarówno w okresie gwarancji jak i po jej zakończeniu.
Ważne jest więc aby bez względu na to czy nasz dysk jest nowy czy stary, często czy rzadko używany, wykonywać systematyczne kopie zapasowe swoich danych. Jest to niestety na obecną chwilę jedyne zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia dysku, które pozwoli tanio odzyskać dane.
W okresie gwarancji przysługuje klientowi wymiana dysku na nowy ale nie jest to związane z odzyskaniem zawartych na nim danych.
Jeśli mają Państwo problem z dyskiem i potrzebują dane na nim zawarte, zapraszamy do naszego laboratorium na bezpłatną wycenę. Jeśli będzie to możliwe nasi technicy w ciągu kilku minut sprawdzą stan dysku i oszacują koszy usługi. Pozwoli to Państwu szybko zorientować się w sytuacji i podjąć decyzję.