W tym artykule skupimy się na osiągach, zaletach i wadach każdej z tych konstrukcji.

Żaden z elementów komputera nie ma takiego wpływu na jego wydajność jak dysk.

Przyglądając się dokładnie konstrukcji takiego nowoczesnego dysku SSD, okazuje się on samodzielnym systemem magazynowania danych z zaawansowanym kontrolerem, buforem i rezerwą pamięci. Chcąc zapobiegać procesowi szybkiego zużywania się komórek MLC, wbudowany kontroler rozdysponowuje operacje zapisu na całą przestrzeń nośnika. Natomiast obszerny bufor SSD-ka pozwala zestawić dane przed zapisem w poukładane konstrukcje. Polecenie zapisu danych wysyłane przez system operacyjny, SSD-ek optymalizuje korzystając z wewnętrznego oprogramowania (firmware) . Dzięki temu proces zapisu i odtwarzania danych odbywa się płynnie i szybko. (przewaga w zapisie i odczycie danych między dyskiem HDD i SSD to od 30-70% na korzyść SSD)

To co jest niewątpliwą zaletą dysków SSD jest też ich piętą achillesową.

Półprzewodnik wypada pod tym względem rewelacyjnie w stosunku do tradycyjnego dysku magnetycznego. Oczywiście trzeba wspomnieć o tym, że mimo panującym powszechnie opiniom dyski SSD nie są bezawaryjne i nie najtańsze.

Dyski talerzowe są również bardzo przydatne i dysponują dużo większą pojemnością w danym zakresie cenowym. Zarówno i jedno i drugie rozwiązanie dyskowe ma swoje dobre i złe strony, natomiast połączone razem, znakomicie sprawdzają się działając ze sobą w symbiozie. Dysk magnetyczny o dużej pojemności, powinniśmy używać, jako magazyn danych, natomiast SSD dobrze jest używać, jako dysk systemowy, a także powinno się instalować na nim najważniejsze, często używane, programy. Wszystkie pozostałe dane powinno się przechowywać na tradycyjnym nośniku magnetycznym.

Jeżeli chodzi o awaryjność to dyski talerzowe są wrażliwe na czynniki mechaniczne. Najbardziej na wszelkiego rodzaju uderzenia. Ich elektryczno mechaniczna konstrukcja o niezwykle precyzyjnym działaniu źle znosi wszelkiego rodzaju szoki. Popularne są też uszkodzenia sektorów magnetycznych na talerzach, które charakteryzują się wtedy wydłużonym czasem dostępu do dysku, co spowalnia jeszcze bardziej polecenia systemu operacyjnego.

Oczywiście w przypadku uszkodzenia dysku, braku jego widoczności w systemie lub dostępu do danych, można jeszcze takie dane odzyskać.

W przypadku dysków SSD sprawa jest bardziej skomplikowana ze względu na jego samodzielny systemem magazynowania danych z zaawansowanym kontrolerem, buforem, rezerwą pamięci, i firmwarem. Uszkodzenie, któregokolwiek z tych elementów powoduje często brak możliwości odtworzenia jakichkolwiek danych.

Warto więc zachować współdziałanie dysku SSD i tradycyjnego dysku przez kopiowanie najważniejszych danych.

Odzyskiwanie Danych z dysków SSD

Zbudowane na pamięciach Flash-NAND dyski SSD – są bardzo różne od siebie, jeśli chodzi o ich budowę , wewnętrzną strukturę, stosowane algorytmy zapisu danych, tablice translacji, sposoby pracy kontrolera, wyłączania zużytych komórek pamięci, metod szyfrowania danych. Z powodu braku dokumentacji oraz schematów udostępnianych przez producentów, odzysk Danych z takiego nośnika  w dużym stopniu zależy od kontrolera, który odpowiada za rozmieszczenie Danych na chipach pamięci, a potem logiczne poskładanie ich w czytelną dla użytkownika całość..

Jeżeli architektura kontrolera jest zbyt skomplikowana lub kontroler jest fizycznie uszkodzony, wówczas odzysk jest niemalże niemożliwy, a najlepszą metodą jest częste przeprowadzanie kopii zapasowej najważniejszych Danych.

W czasie eksploatacji dysków SSD, nieuchronnie pojawiają się uszkodzone komórki pamięci, które po prostu zostają wyeksploatowane. W większości przypadków awarie dysków SSD są konsekwencją pojawienia się przekłamań w informacji serwisowej wynikających z nadmiernego zużycia komórek pamięci. Usterki tego typu często objawiają się w ten sposób, że od strony elektronicznej wszystkie elementy pracują poprawnie, ale dysk nie może się zainicjalizować z powodu uszkodzenia którejś struktury oprogramowania wewnętrznego.

W zależności od rodzaju i modelu dysku SSD problemy mogą być obrazowane na ekranie komputera w różny sposób. Przeważnie dysk uruchamia się w awaryjnym trybie pracy, gdzie jego funkcjonalność zostaje mocno ograniczona. Zwykle taki dysk zwraca komunikaty o błędach przy próbie odczytu lub zapisu Danych. Dysk jest wykrywany z zerową lub inną, nieprawidłową pojemnością, nieprawidłowym rozpoznawaniem nazwy dysku z kodem błędu lub nazwą kontrolera. Oczywiście przeprowadzanie samodzielnych operacji w takiej sytuacji jest szczególnie niezalecane, wówczas odszyfrowanie Danych za pomocą komend technicznych i odtworzenie mechanizmów translacji może być niemożliwe.

Ostateczną metodą Odzyskiwania Danych z dysku SSD jest metoda Odzyskiwania z wylutowanych układów pamięci. Przeważnie one nie są uszkodzone, jednak problemów nastręcza wylutowanie,  zaczytanie tych układów i odtworzenie obrazu struktury logicznej Danych użytkownika. Największym problemem w całej tej operacji jest szyfrowanie danych na poziomie kontrolera w dysku SSD. Pozostaje więc metoda wprowadzenia dysku w tryb serwisowy ale do tego potrzebna jest znajomość firmwaru dysku, a producenci ich nie udostępniają.

Częstą przypadłością wszystkich pamięci są błędy  odczytu. W celu zabezpieczenia danych przed takimi problemami, stosuje się kody korekcji błędów ECC – (Error Correction Code). Polega to na tym, że przy zapisie Danych na nośniku, kontroler dzieli bloki danych na kilka fragmentów i do każdego takiego fragmentu dodaje informację nadmiarową pozwalającą na wykrycie i poprawienie możliwych błędów. Im mocniejszy kod ECC, tym więcej takich błędów może poprawić, a także może chronić więcej sektorów.

Jak wynika z treści artykułu przechowywanie Danych na dysku SSD wcale nie jest bezpieczniejsze niż na dysku talerzowym. Z konstrukcji tych nośników wynikają także ich wady. Złożoność i skomplikowanie procesów zapisu oraz szyfrowanie bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia odzyskanie Danych w przypadku uszkodzenia. Naszym zdaniem warto używać tych dysków jako dysków systemowych ze względy na ich prędkość oraz odporność na czynniki zewnętrzne, natomiast kopie wrażliwych informacji przetrzymywać jednak na nośnikach tradycyjnych. Najlepszym zabezpieczeniem dla Twoich Danych to kopia.. kopia i jeszcze raz kopia najważniejszych Danych. W przypadku problemów zapraszamy na bezpłatną wycenę Odzyskiwanie danych Warszawa