Awaria dysku SSD i utrata dostępu do danych jest wielką niespodzianką dla dużej grupy użytkowników tych nośników. Żyją oni bowiem w przeświadczeniu marketingowych zapewnień od odporności i niezawodności dysków SSD. Nic bardziej mylnego i wiele osób jest zmuszonych do skorzystania z usług odzyskiwania danych lub naprawy dysku SSD.

Rynek dysków SSD rozwija się z każdym rokiem. Ostatni spadek cen wpłynie z pewnością na wzrost sprzedaży tych nośników oraz na ilość awarii i wzrost ilości świadczonych usług odzyskiwania danych. Na rynku jest wielu producentów dysków SSD, brak standardów oraz różnorodność konfiguracji powoduje wiele problemów w trakcie naprawy i odzyskiwania danych. Producenci dysków SSD wykorzystują w swoich konstrukcjach pamięci NAND głównie Samsung Electronics, SK Hynix i Micron oraz Intel, Toshiba i SanDisk (WD) . Samych producentów dysków jest znacznie więcej a do głównych należą : Toshiba, Samsung, Goodram, ADATA, Intel, WD, SANDISK, SILICON POWER oraz wiele innych mniej popularnych marek.

Producenci układów scalonych, kości pamięci i producenci dysków SSD wciąż wymyślają nowe metody zapisu i odczytu danych, które mają na celu zwiększenie prędkości, nikt nie dba jednak o bezpieczeństwo. Dodatkowo większość nowych kontrolerów ma zaimplementowane szyfrowanie danych co eliminuje metodę odczytu danych bezpośrednio z kości pamięci NAND w procesie odzyskiwania danych z dysków SSD.

Technologia odzyskiwania danych z dysków SSD wciąż się rozwija, ale niestety jest zawsze w tyle za nowymi rozwiązaniami. Z tego powodu jeszcze ważniejsza staje się systematyczność w tworzeniu kopi zapasowych. To jednak nie idzie w parze z przekonaniami jakimi zostali nakarmieni użytkownicy. Tak więc w przypadku awarii wiele osób jest bardzo zdziwionych. Niestety w domowych warunkach praktycznie nie istnieją żadne metody pozwalające na naprawę dysku i odzyskanie danych.

Jakie są przyczyny uszkodzenia dysku SSD?

  • Awaria kontrolera pamięci flash
  • Uszkodzenie kości pamięci NAND
  • Błędy oprogramowania wewnętrznego dysku – firmware
  • Awaria elementów elektronicznych np. w torach zasilania

Objawy jakie towarzyszą uszkodzonym dyskom SSD

  • Zgłaszanie się dysku SSD ze złą pojemnością np 2MB zamiast 256GB
  • Zapis i odczyt danych nie są możliwe na dysku SSD
  • Komputer bardzo wolno pracuje, system nie może się uruchomić
  • No boot device
  • Niebieski ekran
  • Dysk zgłasza się ze zmienioną nazwą np. SATAFIRM S11

Wiele osób próbuje szukać informacji o naprawach dysków SSD i odzyskiwaniu danych na forum internetowym, ale niestety brak wiedzy przeciętnych użytkowników, czy małych serwisów komputerowych i tak nie pozwala nic zrobić. Prawda niestety jest bolesna, ponieważ na tą chwilę jedyna możliwość to profesjonalne rozwiązania, którymi dysponują laboratoria takie jak nasze.