Seagate Slim to kolejna seria dysków do laptopów w ofercie światowego potentata w produkcji dysków talerzowych. Dyski Seagate Slim są jednak bardzo delikatne i często odzyskujemy dane oraz naprawiamy je w naszym laboratorium. Dyski slim są mniejsze, lżejsze ale niestety też narażone jeszcze bardziej na uszkodzenia mechaniczne.
Uszkodzenia z jakimi spotykamy się w tych dyskach najczęściej są mechaniczne. Należą do nich uszkodzone głowice dysku, uszkodzenia talerzy lub Bad Sektory. Drugą grupą najczęściej spotykanych uszkodzeń w dyskach Seagate slim są różnego rodzaju problemy z firmware em dysku. Nie są to już tak proste tematy jak w leciwych już Seagatach 7200.11 i 7200.12 ale dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu nasze laboratorium radzi sobie z odzyskiwaniem danych i w takich przypadkach.
Dyski Seagate slim np. ST1000lm035 czy ST2000lm007 są często również używane w przenośnych nośnikach danych Seagate czy Lacie. Dzięki małym wymiarom i zmniejszonej wadze dobrze pasują do tego typu rozwiązań. Ich konstrukcja i delikatność niestety powodują wiele problemów i jako dyski USB są bardzo awaryjne. W naszym laboratorium często wymieniamy głowice w dyskach zewnętrznych Seagate ponieważ nawet delikatne uderzenie czy upadek podczas pracy powodują nieodwracalne zniszczenia.
Ciekawostką w tych nowych dyskach Seagate -a jest fakt, że firma zablokowała prosty dostęp do naprawy firmware i zwykły terminal dyskowy nie wiele tu pomoże. Już we wcześniejszych konstrukcjach naprawa firmware była problematyczna ze względu na zmiany oprogramowania. Teraz sytuacja się dodatkowo komplikuje.
Zmieniająca się technologia sprawia, że odzyskiwanie danych staje się coraz bardziej wymagające jeśli chodzi o podejście do procesu oraz sprzęt i oprogramowanie. Niestety z każdym rokiem przybywa też samodzielnych prób odzyskiwania danych. Bardzo często kończy się to brakiem możliwości odzyskania danych, ale masa pseudo porad w internecie cały czas podsyca pragnienie samodzielnego działania. Gdyby internetowi radcy z taką intensywnością zalecali systematyczne kopie zapasowe pewnie nasz zawód byłby niszowy. Niestety bardziej spektakularnie jest radzić jak odzyskać dane niż jak się zabezpieczyć przed ich utratą. A rozwiązanie jest naprawdę proste. Systematyczny backup.