Każda osoba odwiedzająca nasze laboratorium ma w głowie jedno pytanie „jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku” oraz zagwozdkę jaka będzie cena i od czego będzie uzależniona. Wile z tych osób przeprowadziło już pewne samodzielne próby odzyskiwania danych a niektóre zaczerpnęły pewnej wiedzy z internetu. Odpowiedzmy więc zatem na kilka istotnych pytań i rozterek naszych klientów.
-
Czy można odzyskać dane samodzielnie?
Wszystko można zrobić samodzielnie ale nie zawsze mamy odpowiednią wiedzę i narzędzia. Przy odzyskiwaniu ważnych danych, bo tylko o takich przypadkach możemy tu mówić należy przestrzegać pewnych wypracowanych procedur. Ogólnie dostępne narzędzia do odzyskiwania danych mają pewne ograniczenia . Największe z nich to możliwość wykonywania jednej czynności w danym momencie. Oznacza to, że albo będziemy sprawdzali stan dysku za pomocą jakiegoś programu do analizy stanu dysku, albo będziemy szukali danych za pomocą jakiegoś programu do odzyskiwania danych. Na co się jednak zdecydować na sprawdzanie stanu czy skanowanie i szukanie danych gdy nie wiemy w jakim stanie jest nasz dysk.
Profesjonalne narzędzia wykorzystywane w laboratoriach odzyskiwania danych mają przede wszystkim możliwość kopiowania dysku i sprawdzania jego stanu jednocześnie. Jeśli napotkają na jakieś problemy w pewnym obszarze mogą pominąć to miejsce i podjąć próbę zabezpieczenia danych w innym miejscu. Mają tez możliwość wyłączenia odczytu z poszczególnych głowic dysku co daje duże szanse na odzyskanie chociażby części danych. Korzystanie z profesjonalnych narzędzi daje kilkukrotnie większe szansy odzyskania danych niż używanie prostych programów, które i należy to wyraźnie zaznaczyć, przeznaczone są do sprawnych nośników. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy bloger chce być naj… bo to ściąga ruch na stronę, ale mają oni duży wpływ na to co robią ludzie a robią to co przeczytają, gdyż wierzą w internet.
-
Przekładanie talerzy
Wiele osób kieruje do nas pytania o przekładanie talerzy w dyskach twardych. Są klienci, którzy potrafią przynieść dysk w częściach bo wyczytali coś w internecie. Powiedzmy to wyraźnie – przekładanie talerzy to ostateczność np przy uszkodzonym silniku dysku. Jest to operacja bardzo trudna ponieważ nie można przesunąć pozycji żadnego talerza względem innego nawet o kilka mikrometrów nie mówiąc już wyjmowaniu ich pojedynczo. Oczywiście wykonujemy takie usługi. Są to jedne z najdroższych usług w odzyskiwaniu danych i naprawdę wykonywane jak już nie ma innego wyjścia.
-
Wymiana głowic w uszkodzonym dysku
Wymiana głowic to jedna z powszechniejszych usług wykonywana w laboratoriach odzyskiwania danych. Głowice dysku są bardzo delikatnym elementem i często ulegają uszkodzeniu. Wbrew temu co możemy zobaczyć na niektórych filmach na Youtube wymagają dużego doświadczenia oraz naprawdę dużych umiejętności żeby czegoś więcej nie uszkodzić. Aby dobrać niektóre głowice należy mieć pewne informacje z firmware dysku. Trik wykorzystywany przez większość bohaterów wspomnianych filmów jest taki, że pokazują oni wyjęcie głowic i te same głowice wsadzają do dysku z powrotem. To drobne oszustwo sprawia że wiele osób trafia do nas jak narobi już niezłego bałaganu i wiele z tych przypadków kończy się niestety brakiem możliwości odzyskania danych
-
Przekładanie elektroniki lekarstwem na całe zło
Kolejny mit krążący po internecie to informacja, że przełożenie elektroniki pomoże odzyskać dane. Możecie mi Państwo uwierzyć na słowo że będą to tylko wyrzucone pieniądze w błoto. Zakup elektroniki bez dodatkowych czynności nic nie da. W większość nowych dysków w procesorze zaszyte są informacje potrzebne do uruchomienia danego dysku ( nie modelu ale właśnie tej jednej wyjątkowej sztuki). Nawet mając naprawdę duże doświadczenie w lutowaniu jest to nie lada wyzwanie a te układy przylutować. Większość z tych ufałdować jest montowana w technologii BGA co wymaga specjalistycznych stacji lutowniczych.
-
Naprawa dysku za pomocą terminala
Kolejna odmiana magicznej pigułki, której skuteczność urosła do miana legendarnego lekarstwa. Nie wiem nawet czy jest sens to tłumaczyć, ale opracowana metoda działa tylko z kilkoma starymi modelami dysków Seagate a w nowych dyskach możemy zrobić więcej szkód niż to się śni nie jednemu samo zwanemu specjaliście.
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku wymaga przede wszystkim doświadczenia. Cena odzyskiwania danych jest uzależniona od sytuacji ale również zawiera opłatę za to że zostaną wykorzystane odpowiednie procedury, czyli doświadczenie. Słowo doświadczenie jest tu kluczowe, ponieważ niektóre dane są naprawdę ważne. Nasza skuteczność jest bardzo duża ale nie jesteśmy niestety czarodziejami i nie wszystko da się odzyskać. Jeśli dołożymy do tego samodzielne próby odzyskiwania danych, które dodatkowo komplikują sprawę ryzyko jest jeszcze większe.
Tak więc jak odzyskać te ważne dane z uszkodzonego dysku? Myślę, że warto skorzystać z naszej bezpłatnej wyceny. Cena odzyskiwania danych z prostych przypadków to przeważnie kilkaset złotych do tysiąca z groszami. Trudniejsze przypadki to wydatek od tysiąca do kilku tysięcy. Mają jednak państwo pewność, że waszym dyskiem zajmie się osoba, która wie co robi i robi to od wielu lat.