Dysk wydaje dziwne dźwięki lub lub cykliczne cykanie. Jest typowy objaw uszkodzenia wielu dysków produkowanych przez Western Digital, Segate, Samsung ale nie omija też Toshiby czy Hitachi. Przypadłość ta częściej występuje w dyskach przenośnych USB ale wiele przypadków odzyskiwania danych występuje również w dyskach z laptopów. Skąd się bierze to uszkodzenie dysków twardych? Przede wszystkim jest to związane z uszkodzeniami wynikłymi w skutek upadku laptopa lub dysku zewnętrznego USB. Po upadku dochodzi do zblokowania silnika dysku a użytkownik słyszy typowy w takiej sytuacji dźwięk cykania lub tykania. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku tego uszkodzenia nie należy dysku trzymać zbyt długo podłączonego do zasilania ponieważ może dojść do zerwania głowic i naprawdę poważnych uszkodzeń.
Jak więc odzyskać dane z dysku z którego wydobywa się cykliczny dźwięk cykania lub tykania?
Osobiście uważam, że nie da się tego zrobić w domowym zaciszu ponieważ wymagane jest doświadczenie w usuwaniu tego typu uszkodzeń. Podkreślę tu, że nasze laboratorium każdego dnia odwiedza przynajmniej jedna osoba która podjęła się tego zadania samodzielnie i skończyło się to porysowaniem talerzy, co skutkuje brakiem możliwości odzyskania danych. Taki dysk na pewno nie zgłosi się w laptopie ani komputerze i żadne magiczne przejściówki czy ogólnie dostępne programy do odzyskiwania danych tu nie pomogą. A nadmierne włączanie może tylko pogorszyć sprawę.
Wielokrotnie aż do znudzenia słyszymy historie w stylu:
Informatyk otworzył dysk i nic nie udało się jednak z niego odzyskać, czy mogą państwo coś z tym zrobić, bo miałem tam bardzo ważne dane
lub
Próbowałem sam odzyskać dane z dysku przenośnego po upadku, radziłem się na forum ale nic z tego nie wyszło. Mam tam zdjęcia dzieci i wszystkie moje zdjęcia i filmy z wielu lat
Takie historie to standard w naszej pracy. Ale co my możemy zrobić jak ktoś wbije śrubokręt w talerze dysku i uszkodzi je tak, że naprawdę nic już nie da się zrobić, albo wyjmie talerze z dysku i jak w takiej sytuacji znaleźć jak one względem siebie były ułożone.
Usługi odzyskiwania danych nie należą do najtańszych niemniej jednak z ceny w okolicach 700 do 1500 zł sami użytkownicy potrafią narobić bałaganu a koszt potrafią wzrosnąć dwu lub nawet pięciokrotnie.
Co zatem zrobić jeśli mamy uszkodzony dysk?
Najlepiej nic i podjechać do firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem danych profesjonalnie. Większość firm a my na pewno za darmo robimy sprawdzenie dysku oraz wycenę kosztów odzyskania danych. May dużą skuteczność ponieważ mamy doświadczenie poparte ponad dwudziestoma latami praktyki. Nasze działania w odróżnieniu od tych samodzielnych nie będą przypadkowe. Przecież na operację nie idą Państwo do sąsiada a powierzają życie lekarzowi. Tak samo jest z danymi na dyskach twardych.
Z takiego dysku o ile nie jest zamęczony przez samodzielne działania można odzyskać wszystkie dane na 98%